Hogyan befolyásolják a párkapcsolatokat a rájuk nehezedő családi és külső nyomások?
Ásó, kapa, nagyharang választja el csak őket….
Gyermekkorunk meséi ezzel a mondattal zárultak és soha nem tudtuk meg, hogy vajon Csipkerózsika és a Királyfi boldog házasságban éltek-e, nem okozott-e közöttük konfliktusokat a másik családja, az eltérő neveltetés, az elvárások és különböző hagyományok.
A beteljesült szerelmek csak a mesékben mentesek a nehézségektől, hiszen a történet itt véget is ér, a valóságban két különböző személyiségű és egyéniségű ember összekapcsolódása általában kisebb-nagyobb kihívással jár.
A kihívások azonban nem csak a kapcsolódó felek eltérő tulajdonságai miatt alakulnak ki, külső hatások is megjelenhetnek.
Milyen külső nyomások nehezedhetnek a szerelmesekre?
Családi Hatás
Az első és talán az egyik legmeghatározóbb befolyásoló tényező a két különböző család, amelyben szocializálódtunk, és ahol értékrendünket és világnézetünket, az élethez való hozzáállásunkat kialakítottuk.
Két különböző család, eltérő családi mintákkal és hagyományokkal., szokásokkal, ízekkel és történetekkel. Más és más megoldási módokkal, túlélési technikákkal és megtapasztalásokkal szeretnék óvni továbbra is a gyermekeiket.
Amennyire gazdaggá tesz bennünket ez a sokféleség, annyi feszültséget is rejt magában, hiszen mindenki a maga által hozott készletből tud gazdálkodni. Példának okáért sok esetben a szülők saját, meg nem valósított terveiket és álmaikat szeretnék gyermekeik életében megvalósulva látni, és ezért igyekeznek abba az irányba terelgetni őket.
Segíteni akarnak, de legtöbbször beleszólnak a párkapcsolatba, konfliktusokat generálva a pár tagjai között.
Társadalmi elvárások
A másik fontos befolyásoló tényező a társadalmi elvárások hatása, mely követendő példát állít a párok elé, mint normát. A házasság intézménye, a minél több gyermek vállalása szintén nyomásként nehezedhet rájuk.
Közösségi Média
A következő erős befolyásoló tényező a közösségi média hatása a mai modern társadalomban, amely a tökéletes kapcsolat képét sugallja az emberek felé, mint megvalósítandó feladatot, ezzel irreális elvárásokat támasztva feléjük.
Számunkra fontos vélemények
Kortársaink véleménye szintén nagyon erős hatást gyakorolhat a párkapcsolatra, legyen szó akár párválasztásról, házasságról vagy gyermekvállalásról.
Mit kezdhetünk ezekkel a hatásokkal?
A párkapcsolat számomra a közelség és a távolság folyton váltakozó tánca, melyből a külső tényezőket kizárni nem lehet, de közös megegyezéssel kezelni igen.
Az első lépés a párkapcsolatra nehezedő nyomás felismerése. Sok esetben ez nem történik meg, és a párok egymásban és magukban keresik és találják is meg a hibát, ami miatt távolodni kezdtek. Amikor minden hétvégén valamelyik szülőnél kell ebédelni, az őszinte kommunikáció hiányában könnyen felmerülhet bármelyik félben, hogy párjának a másik családjával van problémája és ezért nem szeretne menni, miközben több közös időre vágyik.
Második lépés az érzések és gondolatok, aggodalmak és félelmek megosztása a pár tagjai között, mely által közösen találhatnak rá a megoldásra.
Harmadik lépés pedig a párkapcsolati határok közös meghúzása a külvilág felé. A kapcsolat belső ügyei csak a párokra tartoznak és ők irányítják azt. Joguk van olyan döntéseket hozni, amelyek a legjobban szolgálják a saját és társuk boldogságát is.
A párkapcsolat természetesen nem egy, a külvilágtól elszeparáltan működő intézmény, a család és a környezetünk is részei, de nem irányítói. Ha szem előtt tartjuk, hogy ez elsősorban két ember szoros szövetsége, nem engedjük, hogy a közösen húzott határokat mások átlépjék és uralják az életünket.